Ekonomi

Çin Ekonomisi Zorluklara Rağmen Güçlü Bir Şekilde İyileşiyor

PEKİN, 13 Eylül (Xinhua) — Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mao Ning, yılın başından bu yana dünya çapında ekonomik toparlanmada yaşanan zorluklara ve zorlu ve karmaşık dış ortama rağmen Çin ekonomisinin genel olarak iyileşmeye devam ettiğini belirtti. sağlıklı bir şekilde iyileşin.

Mao bu açıklamayı, ABD ve Avustralya’da Çin ekonomisini kötüleyen son yorumlara yanıt olarak Salı günü düzenlediği olağan basın toplantısında yaptı.

Mao, “Çin ekonomisinin çökeceğini öngören çeşitli yorumlar zaman zaman ortaya çıkıyor ancak Çin ekonomisi bunların hepsini geride bıraktı. Çöken öyle bir söylemdi ki, Çin ekonomisi değil.” dedi.

Sözcü, Çin’in gayri safi yurt içi hasılasının yılın ilk yarısında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 5,5 büyüyerek geçen yılki yüzde 3’lük büyümenin çok üzerine çıktığını vurguladı. Mao, Uluslararası Para Fonu’nun Çin ekonomisinin bu yıl yüzde 5,2 oranında büyüyeceğini ve küresel büyümenin üçte birini oluşturacağını öngördüğünü de hatırlattı.

Mao, “Çin ekonomisinin güçlü dayanıklılığı, geniş potansiyeli, sağlam canlılığı ve Çin’in güçlü ekonomik büyümesini sürdüren temeller uzun vadede değişmeden kaldı.” dedi.

Sözcü, Çin’in yüksek düzeyde dış dünyaya açılmaya, kazan-kazan anlayışına dayalı iş birliğini geliştirmeye ve kalkınmadan aldığı payı diğer ülkelerle paylaşmaya devam edeceğini kaydetti.

pazaryeri-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu