Ekonomi

Elbistan’da hasat sırasında biçerdöver kontrolleri

Kahramanmaraş’ın Elbistan ilçesinde hasat döneminin başlamasıyla birlikte biçerdöverlerde dane kaybına karşı denetim yapılıyor.

Elbistan İlçe Tarım ve Orman Müdürü İsmail Çitil, çiftçinin emeğinin boşa gitmemesi için denetimlere başladıklarını söyledi. Hasat sırasındaki dikkatsizliğin verim kaybına yol açtığının altını çizen Çitil, bunu önlemek için kurumda görev yapan teknik eleman ekiplerinin tarlayı adım adım dolaştığını belirtti.

Biçerdöverlerin ve çiftçilerin duyarlı ve dikkatli olmalarını isteyen Çitil, “İlçemizde hasat mevsiminin yaklaşmasıyla birlikte hasat dönemindeki tahıl kayıplarının önüne geçmek ve çiftçilerimizin mağdur olmaması için biçerdöver denetimlerini artırmaya devam edeceğiz. Bu dönemdeki kayıpların en aza indirilmesi için üreticilerimizden tahılda hasat zamanına dikkat etmelerini rica ediyoruz. Olgunlaşmamış hasatlarda dane kayıpları önemli boyutlara ulaşabiliyor. Bu da çok emek verilerek yetiştirilen tahılın çiftçiye fayda sağlamak yerine tekrar tarlaya döküldüğü anlamına geliyor. Biçerdöver operatörlerine de hasat sırasındaki tahıl kayıplarının önlenmesinde büyük görev düşüyor. Form yüksekliği ve ayarların arazi yapısına uygun olması gerektiğini belirten “Yüzde 3’ün altında, en az iz kaybıyla hasat edilmesini sağlayarak milli servet kaybının önüne geçmek için dönem boyunca denetimlerimizi sürdüreceğiz. Tüm üreticilerimize bol, bereketli ve kazasız bir dönem diliyoruz” dedi. – KAHRAMANMARAŞ

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu