Haber

Mustafa Kemal Atatürk törenlerle anıldı

Cumhuriyetin kurucusu ve ilk Cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Atatürk’ün ölümünün 85’inci yıl dönümünde başta Anıtkabir olmak üzere tüm illerde tören düzenlendi.

Anıtkabir’de saat 09.05’te başlayan resmi törene devlet yetkilileri katıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın başkanlığını yaptığı kortejde, TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş, Cumhurbaşkanlığı Kabinesi üyeleri, CHP Lideri Özgür Özel, MHP Lideri Devlet Bahçeli, DÜZGÜN Parti Lideri Meral Akşener, üst yargı organlarının liderleri, Türk Silahlı Kuvvetleri Komutanları yer aldı. düzeyinde siyasi parti temsilcileri ve bürokratlar yer alıyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Atatürk’ün mozolesine kırmızı ve beyaz karanfillerden oluşan ay yıldızlı çelengi bıraktı. Saat 09.05’te saygı duruşunda bulunuldu ve ardından İstiklal Marşı söylendi. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve protokolde görev alan devlet yetkilileri daha sonra Misak-ı Milli Kulesi’ne geçti.

ERDOĞAN: CUMHURİYETİ HER ALANDA BÜYÜTMEYE DEVAM EDİYORUZ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Anıtkabir Özel Defteri’nde şunları yazdı:

“Sevgili Atatürk, vefatının 85. yıl dönümünde seni, silah arkadaşlarını, vatan uğruna yere düşen kahraman şehitlerimizi ve aynı ideal uğrunda kanlarını döken gazilerimizi bir kez daha anıyoruz. Birinci yüzyılı büyük bir gururla geride bıraktığımız, ikinci yüzyılına Türkiye Yüzyılı vizyonuyla başladığımız Cumhuriyetimizi sonsuza kadar ayakta ve muzaffer kılmak için 21 yıldır olduğu gibi bugün de aşkla çalışıyoruz.

Mazlumların umudu, evsizlerin kimsesi, vatandaşlarının gurur kaynağı Türkiye Cumhuriyeti’ni her alanda yüceltmeye devam ediyoruz. Türkiye’nin yükselişini, Türk Asrının inşasını, milletimizin asırlık hedeflerine ulaşmasını hiçbir güç engelleyemeyecektir. “Ruhun huzur içinde yatsın.”

Anıtkabir saat 22.00’ye kadar ziyarete açık olacak.

Beşiktaş Belediyesi, Mustafa Kemal Atatürk’ün ölümünün 85. yıl dönümü kapsamında anma programı düzenledi. Saat 08.00’de Atatürk’ün Akaretler’deki evinin önünden Dolmabahçe Sarayı’na yürüyüş düzenlendi. Dolmabahçe Sarayı da saat 09.00’dan itibaren ziyaretçi kabul etmeye başladı. Saat 16:00’ya kadar kabule devam edilecektir. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu