Haber

Netanyahu: Gazze’yi işgal etme niyetimiz yok

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Gazze’yi “işgal etme” veya “yönetme” gibi bir niyetleri olmadığını iddia etse de, “Bir takvim belirlemedim. Daha fazla zaman alabilir” dedi. söz konusu.

Fox News’a konuşan Netanyahu, “Gazze’yi fethetmeye çalışmıyoruz. İşgal etmeye çalışmıyoruz. Yönetmeye çalışmıyoruz.” Argümanında kafası karıştı, Gazze için bir sivil hükümet bulacaklarını söyledi.

Netanyahu, “İsrail ordusunun Gazze’deki işgaline ilişkin bir takvim belirlemedim. Daha fazla zaman alabilir” dedi. Can kayıplarını azaltmak için adım adım ilerlediklerini iddia etti.

Binyamin Netanyahu, ateşkes yapılması halinde bunun Hamas ve İran’a teslim olmak anlamına geleceğini savundu.

İsrail tarafının sivil ölümlerini en aza indirmek için elinden geleni yaptığını öne süren Netanyahu, tahliye için güvenli bölge ve koridor oluşturulduğunu öne sürdü.

İsrail ordusunun Gazze’nin kuzeyinden güneyine zorla insanları sürdüğüne ilişkin Netanyahu, son üç günde açtıkları “koridordan” 120 bin kişinin geçtiğini söyledi.

Batı’daki protestolara eleştiri

İsrail ordusunun Hamas’ı yok edene kadar durmayacağını belirten Netanyahu, Batılı ülkelerde Filistinlilere destek amacıyla düzenlenen gösterilere de değinerek protestocuların Hamas’ın yanında yer aldığını savundu.

Netanyahu, bu protestolara çok sayıda yüksek eğitimli Batılının katıldığını belirterek, “Sözde eğitimli insanlar doğruyu yanlıştan, iyiyi kötüden ayıramıyor.” tezinde bulundu.

İsrail Başbakanı: “İnsanlar bu kadar ahlaki karmaşaya düşerse dünyamız ayakta kalabilir mi?” sözlerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu