Ekonomi

Seçim Öncesi Rutin Gibi Yine Döviz Bürosu Önünde Kuyruk

14 Mayıs seçimleri öncesi özellikle yabancı yatırım kuruluşları dolar/TL’deki artış beklentilerini megafonla duyurdu. Seçimler sonuçlanmayınca Merkez Bankası bankalar aracılığıyla bazı tedbirlerle 28 Mayıs’a kadar olan süreci yönetmeye çalıştı. Dolar/TL’deki yükseliş kritik ve psikolojik sınır olan 20 TL’yi aşarken, Pazar günü yapılacak ikinci tip seçim öncesi bugün bazı döviz bürolarının önünde yeniden kuyruklar görüldü.

Dolar/TL, geçtiğimiz haftalarda Kapalıçarşı ile ayrışınca serbest piyasada 20 TL’nin çok üzerine çıktı, hatta 22 TL’nin üzerinde görüldü.

Ruslarla ticaretin ana merkezi olan Laleli’den sakin görüntüler yayılırken,

Bazı bölgelerde döviz bürolarında kuyruklar uzadı.

14 Mayıs öncesi özellikle Ankara’dan kuyrukta olan döviz bürosu dikkat çekti.

Stratejist Timothy Ash, ekonomi politikalarının yanlış ve hatta korkunç olduğunu belirterek, Erdoğan’ın hala seçilmesinin beklendiğini söyledi.

“İnsanlar hala ona oy veriyor ve Erdoğan’ın ekonomi politikaları altındaki korkunç ekonomik görünüm göz önüne alındığında (alışılmışın dışında para politikası felaketti ve tamamen yanlıştı), Erdoğan’ın bu hafta sonu kazanacağı neredeyse kesin.”

Diğer yabancılar da yorum yaptı.

Başkentte doların Türk lirası karşısındaki fiyatının artmasının ardından döviz büroları önünde kuyruklar oluştu. İnsanlar, özellikle Recep Tayyip Erdoğan kazanırsa, ikinci turdan sonra döviz kurunda keskin bir artıştan korkuyor.’

Yurt dışından da korkutan açıklamalar geldi.

‘Aslında aynı şey Pakistan’da da oldu ve devam ediyor. Dolar, yerel para birimini her zamankinden daha zayıf hale getiriyor.’

Ülkedeki siyasi yönelimleri sorgulamak,

Ne kadar politize olduğumuzu gösterirken,

Ekonominin ne kadar kırılgan olduğunu gösterdi.

Döviz bürosundaki kuyruğu gördünüz mü?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu