Teknoloji

Space Pioneer İlk Roketini Başarıyla Fırlattı

Astronotları uzaya taşıyan ilk özel şirket. UzayX Çin’den güçlü bir rakiple karşı karşıya. Pekin merkezli Space Pioneer, özel bir şirket tarafından üretilen roketi fırlattı. Tianlong-2 Y1başarıyla uzaya fırlatıldı.

Roket, Çin’in kuzeyindeki Jiuquan Uydu Fırlatma Merkezi’nden fırlatıldı. İlk görevi kapsamında, 500 kilometre yüksek bir de uydu yerleştirdi. Uydu, meteoroloji veya askeri amaçlarla kullanılan uyduları içeren “gözlem uydusu” kategorisinde yer almaktadır. Kullanım amacı ile ilgili herhangi bir detay bulunmamaktadır.

Space Pioneer’ın roketi şu şekilde fırlatıldı:

Roketin özellikleri:

Tianlong-2 Y1’in toplam uzunluğu 32,8 metre, genişliği ise 3,35 metredir. Roket, 153 ton kargo Bir uçakla havalanabiliyor ve 1,5 tonluk faydalı yükü olan uyduları 500 kilometre yüksekliğe kadar yörüngeye yerleştirebiliyor. Ayrıca 2 tonluk uyduları alçak yörüngeye taşıyabilir.

Roket, katı yakıtlı bir roket motoruna sahiptir. Motor, SpaceX’in Falcon 9 roketlerinde gördüğümüz gibi sıvı oksijenKatı yakıtla değil, katı yakıtla çalışır.

Space Pioneer, uzaya roket fırlatan ilk Çinli özel şirket değil. Daha erken i-Space ve Galaktik Enerjişirketler kendi roketlerini uzaya fırlattı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu