Haber

Uluslararası basın, Kahramanmaraş merkezli depremlere geniş yer vermeye devam ediyor.

Kahramanmaraş merkezli ve 10 ili etkileyen 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki depremlere uluslararası basın geniş yer vermeye devam ediyor.

Depremlerle ilgili an be an bilgi paylaşan BBC’nin yayınladığı analiz raporunda, 200 yılı aşkın süredir bölgede bu büyüklükte bir depremin olacağına dair hiçbir uyarı işareti olmadığına dikkat çekildi.

Bölgede en son 1822 yılında meydana gelen 7,4 büyüklüğündeki depremin artçı sarsıntılarının yaklaşık bir yıl sürdüğü belirtilen haberde, Kahramanmaraş merkezli depremlerde de aynı durumun tekrarlanabileceği beklentisi aktarıldı.

The Economist’in depremin yıkıcı etkisinin incelendiği haberinde, “Bu depremi bu kadar yıkıcı yapan birçok faktör var. Bunlardan biri de depremin şiddeti.” kelimeler yer aldı.

Depremin şiddetindeki her noktasal artışın etkisini 32 kat artırdığı bilgisini paylaşan haberde, depremin yüzeye yakın bir noktada meydana gelmesinin yüzeydeki etkisini katladığı belirtildi.

Times gazetesi, bölgenin tektonik tabakaların birleşim noktasında olması ve deprem nedeniyle bu tabakalardaki sürtünmenin yıkıcı etkisine de dikkat çekti.

2016 yılında İtalya’da meydana gelen depremde 300 kişinin hayatını kaybettiğine dikkat çekilen haberde, Kahramanmaraş merkezli depremlerdeki güç ölçüsünün 250 kat daha fazla olduğu, ardından yüksek yoğunluklu artçı sarsıntıların geldiği vurgulandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu