Ekonomi

AB, enerji bağımlılığını azaltma planını onayladı

AB Konseyi, üye ülkelerle Avrupa Parlamentosu (AP) müzakerecileri arasında “REPowerEU” planına ilişkin müzakerelerde uzlaşmaya varıldığını bildirdi.

Buna göre, enerji kaynaklarının çeşitlendirilmesine, enerji bağımsızlığının artırılmasına ve arz güvenliğine yönelik yatırımlar ve reformlar plan kapsamında finanse edilebilecektir.

Bu çerçevede üye devletler, Kovid-19 salgını sonrasında AB tarafından oluşturulan toplam 800 milyar avro tutarındaki “Yeni Nesil AB” kurtarma programından yararlandıkları programlara REPowerEU bölümü ekleyebilecekler.

Böylece üye ülkeler enerji alanındaki yatırımlarını bu sistemden finanse edebilecek ve enerji bağımlılığını azaltacak programlara finansal kaynak sağlanmış olacaktır.

AB Komite Lideri Ursula von der Leyen de sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “REPowerEU ile ilgili siyasi anlaşmayı memnuniyetle karşılıyorum.” sözünü kullandı.

Von der Leyen, planla Avrupa’nın Rus gazı yerine temiz enerji geleceği inşa edeceğini belirterek, “Bu anlaşma, tüm AB’nin yararına olan planımızı uygulamak için değerli kaynakların kilidini açıyor.” değerlendirmesini yaptı.

​AB, iktidarda Rusya’ya bağımlılığı azaltmak için Mayıs ayında “REPowerEU” planını hazırlamıştı.

Planda, AB’nin Kovid-19 nedeniyle toparlanma programından alınan kaynakların kuvvet alanına aktarılması da yer aldı.

Plan ile AB ülkelerinin enerji yatırımlarına 300 milyar avro yönlendirmesi öngörülmüştü.

Bu aşamadan sonra planın yürürlüğe girebilmesi için AB ülkeleri ve AP tarafından resmi olarak onaylanması gerekiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu