Haber

AK Parti Üyesi Hayati Yazıcı, Rize’de gündemi değerlendirdi.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı, CHP’nin HDP Diyarbakır Milletvekili Semra Güzel’in “devamsızlık” gerekçesiyle milletvekilliğinden ihraç edilmesine ilişkin olarak, “Meclis Türkiye’yi ilgilendiren bir alanda tamamen hukuka uygundur” dedi. güvenlik, birlik ve bütünlük… Bu şekilde oy kullanması anlaşılır bir davranış değil.” söz konusu.

Çayeli ilçesinde Kadın Girişimi Üretim ve İş Kooperatifi’nin açılışını yapan Hayati Yazıcı, yetkililerden çalışmalar hakkında bilgi aldı.

Yazıcı, gazetecilere verdiği demeçte, Güzel’in CHP’nin “devamsızlık” gerekçesiyle milletvekilliğinin düşürülmesine ilişkin görevine devam etmesinden yana tavrının çok anlamlı olduğunu söyledi.

TBMM’nin gereksiz bir işlem yapmayacağına işaret eden Yazıcı, şunları kaydetti:

“Yasanın öngördüğü bir prosedür uygulanıyor. Semra Hoş, milletvekili olduğu süre içinde bir ay içinde üst üste beş oturuma katılmadığı için Anayasa’nın 84. maddesi ve TBMM İçtüzüğünün 138. maddesi uyarınca işlemler tamamlandı. Son süreç Meclis’te oylama.Genel Kurul’da oylama yapıldı”Cumhuriyet Halk Partisi’ne üye olan Cumhuriyet Halk Partisi milletvekillerinden bir kısmı ret oyu kullandı. Bu çok anlamlı. TBMM’nin tamamen maddelere uygun ve Türkiye’nin güvenliği, birliği ve bütünlüğü ile ilgili bir alanda bu şekilde oy kullanması açıklanamaz bir davranış değildir.”

Başörtüsü için anayasa değişikliği teklifi

Yazıcı, başörtüsüne ilişkin 3 maddeden oluşan Anayasa değişikliği teklifinin Türkiye Büyük Millet Meclisi Anayasa Komisyonu’ndaki görüşmelerinin ardından Genel Kurul sürecine başlayacağını bildirdi.

Teklifin TBMM’de 360’a karşı 400 oyla kabul edilmesi halinde zorunlu referanduma gidileceğine işaret eden Yazıcı, şu değerlendirmede bulundu:

“400’ü geçerse Cumhurbaşkanı’nın takdirindedir. TBMM’ye sunduğumuz bu üç maddelik önergede muhalefet partilerinin ‘ama ama ama’ demesine gerek yok. Bir Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı buna karşı çıkabilir mi? Kimsenin karşı çıkabileceği bir argüman yok.

Yazıcı, yeni taban fiyattan memnun olduğunu, patronu ilgilendiren kısımla ilgili görüşmelerin sürdüğünü sözlerine ekledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu