Ekonomi

Barclays, Türkiye’nin döviz rezervlerinde büyümenin devam etmesini bekliyor

İngiltere’nin önde gelen bankalarından Barclays, yıllık bazda yaptığı analizin ardından hazırladığı gelişmekte olan piyasalar araştırma raporunda, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) döviz rezervlerindeki artışın devam etmesinin beklendiğini de vurguladı. Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s tarafından kısaca yayınlanan Türkiye ekonomisi.

Barclays’in raporunda, “Ağustos ortasından 2024 sonuna kadar döviz rezervlerinde 17 milyar dolarlık ek iyileşme bekliyoruz. Seçimlerden bu yana TCMB brüt rezervlerini 17 milyar dolar artırdı, ancak yılın geri kalanında Trend, sonbaharda mevsimselliğin tersine dönmesiyle birlikte 2 milyar dolara daha yavaşladı. Metodolojimiz, 2024’te rezervlerde ek 14 milyar dolar olduğunu gösteriyor. bekleniyor.” denildi.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s’in Türkiye ekonomisine ilişkin yıllık analizinde, “Seçimlerden önce TCMB döviz kurundaki değer kaybı oranını sınırlamak için müdahale etti. Bu durum rezervlerde önemli düşüşlere neden oldu. Ancak kanıtlar, majör para biriminin 2. Artık müdahaleler bitti.” terimler kullanıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu