Ekonomi

Türkiye’nin Rusya’ya domates ihracat kotası arttı

Türkiye’nin Rusya’ya 350 bin ton olan domates ihracat kotası 500 bin tona çıkarıldı. Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Başkanı Hayrettin Uçak, kontenjan artırım kararının tam zamanında alındığını belirterek, ilaçlama için departmana geldiğini kaydetti.

Rusya’ya domates ihracat kotası 500 bin tona çıktı. Rusya’ya domates ihracatında 350 bin tonluk kotanın dolduğunu söyleyen Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Lideri Hayrettin Uçak, “Kota artışıyla birlikte Türk domatesi Rus sofralarındaki yerini daha güçlü alacak. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in görüşmesinden sonra artan kota bizi memnun etti. Geçtiğimiz yıllarda domates ihracatında lider olan Rusya Federasyonu, kota sorunu nedeniyle 5. sıraya geri döndü. Bize imkan sağlayacak bir karar. 2023 ihracatında 500 milyon dolarlık hedefimize ulaşmak” dedi.

247 milyon dolarlık ihracat

Türkiye’nin domates ihracatı 2022 yılının Ocak-Haziran döneminde 247 milyon dolar iken, 2023’ün aynı döneminde yüzde 32 artışla 326 milyon dolara yükseldi. 61 milyon dolarlık domates talebiyle Romanya ilk sırada yer alırken, Türkiye’den Ukrayna’ya 51 milyon dolarlık domates gönderildi. Üçüncü sırayı 38,6 milyon dolar taleple Polonya alırken, onu 35,5 milyon dolar ile Almanya ve 29,5 milyon dolar ile Rusya izledi. – İZMİR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu