Haber

Yozgat’ta Bisiklet Tutkusu

SEYFİ ÇELİKKAYA

Yozgat’ın Sorgun ilçesinde yaşayan Ali Öz, eşi ve 3 çocuğuyla birlikte her ay ortalama 400 kilometre pedal çeviriyor ve çevresindeki insanlara sağlıklı yaşam için bisiklet kullanmalarını tavsiye ediyor. Ali Öz, “Ailemle birlikte ayda ortalama 400 kilometre pedal çeviriyoruz. Bisiklet çok eğlenceli bir spor, herkese tavsiye ediyoruz. Sorgun’da bir bisiklet topluluğu kurmayı hedefliyoruz.”

Konya Seydişehir’de görev yaptığı sırada aile bireyleriyle birlikte çeşitli organizasyonlara katılan Ali Öz, kamu görevi nedeniyle iki ay önce Yozgat’ın Sorgun ilçesine yerleşti. Bisiklet tutkusundan vazgeçmeyen Öz ailesi üyelerinin hafta sonları ve tatil günlerinde de bisiklet sürmeye devam etmesi ilçe halkının ilgisini çekmeye başladı. Sorgun’da belediye tarafından yaptırılan özel bisiklet yollarının bulunduğunu hatırlatan Ali Öz, bölgenin bisiklet kullanımına oldukça uygun olduğunu, çalışanların ulaşımda bisiklet kullanarak hem paradan tasarruf edebileceğini hem de doğanın egzoz gazıyla kirlenmesinin önüne geçebileceğini söyledi.

“BİSİKLET ÇOK EĞLENCELİ BİR SPOR, HERKESE TAVSİYE EDİYORUZ”

Sorgun ilçesinde yaşayan Ali Öz, eşi ve iki kızıyla birlikte 4,5 metrelik üç tekerlekli bisiklete binerken, oğlu Mustafa Kemal de başka bir bisikletle gezintiye çıkıyor. Amatör olarak bisiklet sporuyla uğraştığını ve ailesiyle birlikte bisiklet sürmeye devam ettiğini belirten Ali Öz, şöyle konuştu:

“2015 yılından bu yana yapıyorum, bu yıl sekizinci yıl, sekizinci dönem olarak devam ediyoruz. Geçen yıl ameliyat olduğum için bir yıl ara verdik. Dizimden ameliyat oldum ama çok şükür iyiyim” şu anda görüyorsunuz, yoldayız, devam ediyoruz. Ailemle birlikte yapıyoruz. Ailemle birlikte ortalama aylık yapıyoruz.” 400 kilometre pedal çeviriyoruz. Bisiklet çok eğlenceli bir spor, herkese tavsiye ediyoruz. Sorgun’a geleli iki ay oldu, randevum gereği ailemle birlikte buraya taşındık. Daha önce Seydişehir’de bisiklet ve bisiklet faaliyetlerine devam ediyorduk. İki aydır Sorgun’dayız. Biz de pedal çeviriyoruz. Sorgun bisiklet için harika bir coğrafya. Bozkırın ortasında gerçekten çiçek gibi bir yer. Köylere gidiyoruz. Özellikle köyler çok misafirperver. Sorgun’da bisiklet topluluğu kurmayı hedefliyoruz. Nitekim bisiklet hem sağlıktır, hem eğlencedir, hem de ulaşım aracıdır. Sorgun’da bisikletin yaygınlaşması için çalışacağız. Gerçi biz gelmeden önce Sorgun’da özellikle bisiklet ulaşımının yaygınlaştırılması konusunda önemli çalışmalar yapılıyordu. Sokaklar yenilenirken bisikletçiler de unutulmadı ve harika bisiklet yolları yapıldı. Maalesef düz ızgaralar biz bisikletçilerin katilidir. Ama yenilenen sokaklarda çok ince bir hareketlenme gördük, çapraz boşluklardan bizi düşündüler.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu